25 Kasım 2017 tarihinde Emma Wren Gibson adlı bir bebek doğdu. Bu bebeğin özelliği 14 Ekim 1992 tarihinde doldurulan bir embriyodan doğmasıydı. Doğum ABD’nin Tennessee eyaletinde gerçekleşti. 24 yıl önce doldurulan bir embriyonun hayata bir bebek olarak gelmesi kısırlık sorunu yaşayan bireyler açısından çok önemli bir gelişme.

Gelecekte doğumda kullanılmak üzere dondurulan ve saklanan embriyolara ‘Kar Bebeği’ / ‘SnowBaby’ deniliyor.

Bu olgu bilimsel ve tıbbi açıdan son derece önemli bir gelişme olarak tanımlandı. Örnek teşkil eden olay ile embriyoların bağışlanıp dondurularak infertilite sorunu yaşayan bireyler tarafından yoğun bir şekilde kullanabileceği görüldü. Sadece primer doğurganlık sorunu yaşayan kişilerin değil, kanser tedavileri ile doğurganlık sorunu yaşaması potansiyel kişilerinde sağlıklı embriyolarını dondurmaları ve hazır olduklarında doğumu gerçekleştirmeleri önem arz ediyor.

 

Doğum alanındaki gelişmeler dünyamızı farklı bir geleceğe hazırlıyor. Bu değişim sağlık alanında ki mesleklere farklı şekilde yansıyacaktır. Mesleki eğitim ve süreçlerini değiştirebilir.

Örneğin ebeler ve kadın doğum alanında uzmanlaşan hemşireler için özellikli bir alan oluşturulabilir. Kar bebeği ebeliği ya da kar bebeği hemşireli gibi.

Kaynak: https://futurism.com/meet-baby-emma-frozen-embryo-23-years/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.